Tuomas Örn, Tomi Alanko & Leevi Siira jatkavat RoKissa

RoKin omat kasvatit Tuomas Örn ja Tomi Alanko sekä RoKissa neljä kautta pelannut Leevi Siira jatkavat Sinisissä kaudella 2026-27.

Tuomas Örn

RoKin oma kasvatti Tuomas Örn, 24, teki lopullisen läpimurtonsa Mestikseen viime kaudella. Runkosarjassa hän oli RoKin toiseksi paras pistemies. 49 ottelua tuotti tehopisteet 10+23=33.

Alla Tuomas Örnin ja päävalmentaja Mikko Sirento-Mannisen kommentit jatkosopimuksesta:

– Älyttömän hieno fiilis jatkaa kotiseurassa! Tehdään yhdessä tulevasta kaikkien aikojen kausi. Nähdään hallilla, Tuomas Örn kommentoi.

– Tuomas otti kaudella isoja steppejä kokonaisvaltaisessa pelaamisessa ja pystyi myös tekemään tulosta. Klassinen peliätekevä sentteri, joka sopii täydellisesti meidän pelitapaamme, päävalmentaja Mikko Sirento-Manninen kertoo.

Tomi Alanko

RoKin oma kasvatti Tomi Alanko, 24, pelasi vahvan viime kauden. Runkosarjassa hän oli RoKin toiseksi paras maalintekijä ja yhteensä tehopisteitä kertyi 49 runkosarjaottelussa 14+10=24.

Alla Tomi Alangon ja päävalmentaja Mikko Sirento-Mannisen kommentit jatkosopimuksesta:

– Hieno fiilis päästä taas pelaamaan kasvattajaseuran paidassa. Viime kaudesta jäi nälkää ensi kaudelle. Nähdään syksyllä hallilla, Tomi Alanko sanailee.

– Tomi jatkoi omaa tasaista kehityskäyräänsä. Potentiaalia on vieläkin tehdä enemmän pisteitä. Huippu-urheilija ja jatkuva harjoittelu ja pelitapa esimerkki, Mikko Sirento-Manninen kommentoi.

Leevi Siira

Rovaniemellä neljännen kautensa pelannut Leevi Siira, 24, teki niin ikään lopullisen läpimurtonsa sarjan kärkipuolustajien joukkoon. Siira oli runkosarjassa RoKin paras pistemies tehoin 7+29=36. Lisäksi näillä tehoilla irtosi Mestiksen puolustajien pistepörssin 3. sija.

Alla Leevi Siiran ja päävalmentaja Mikko Sirento-Mannisen kommentit jatkosopimuksesta:

– Hieno fiilis jatkaa RoKissa ensi kaudella. Päätös jatkaa Rovaniemellä oli helppo ja koen, että se on paras vaihtoehto minulle tässä vaiheessa. Lähdetään parantamaan niin joukkueena kuin henkilökohtaisella tasolla ja viedään RoKi takasin mitalipeleihin, Leevi Siira kertoo.

– Leevi sai hienosti esiin omia hyökkäyspelitaitojaan ensimmäistä kertaa koko kauden mitassa. Uskon, että olemme nähneet vasta alkupaloja siitä potentiaalista, Mikko Sirento-Manninen kertoo.