CCMNapapiirin BetoniHartwallBRPLapin KansaMehiläinenHockey Base OyMTVKivikylän Kotipalvaamo Oy

Seuran maalivahtivalmennus Joni Myllykosken komentoon

RoKi on kiinnittänyt maalivahtivalmentajaksi Joni Myllykosken. Myllykoski, 36, tulee jatkamaan Kimmo Mäen hyvää työtä sekä edustusjoukkueen, että seuran maalivahtipolun parissa.

Myllykoski saa johdettavakseen edustus- ja U20 -joukkueen maalivahtien lisäksi seuran juniorijoukkueiden maalivahtivalmentajat, sekä maalivahdit heidän omissa erikoisharjoituksissaan.

Torniosta kotoisin oleva Myllykoski eteni vuosi sitten päättyneellä pelaajaurallaan Tornion IHC:n ja Oulun Kärppien juniorien kautta Liiga -maalivahdiksi. Ammattilaisena Myllykoski pelasi peräti 14 -vuotta JYP:n, Lukon ja HPK:n liigajoukkueiden lisäksi Tanskan, Italian ja Itävallan pääsarjoissa. Pelaajaurallaan hän pääsi juhlimaan mestaruutta Liigassa, Tanskan pääsarjassa, sekä Mestiksessä. Peliuransa jälkeen hän on toiminut maalivahtivalmentajana Tornion IHC:ssa ja Erste Liigassa Unkarilaisessa Ferencvarosissa.

- Olen tosi innoissani pestistä. Hienoa jatkaa ammattilaisuran jälkeen valmennushommissa. Lappilaisena kaverina minulle on iso juttu päästä auttamaan Lapin maalivahteja ja maalivahtivalmentajia, jotta täältä tulevaisuudessakin on mahdollisuus päästä ammattilaissarjoihin. Olen kulkenut tien lappilaisesta junnusta ammattilaiseksi. Toivottavasti omalta osaltani toimin esimerkkinä nuorille maalivahdeille, että Lapista on mahdollisuus päästä pelaamaan ammattilaissarjoihin asti, Joni Myllykoski sanoo.

- Saatiin hyvä mies tärkeään tehtävään jatkamaan Kimmo Mäen hienoa työtä. Jonilla on oma pelaajaura takana, ja kova motivaatio edetä valmentajana. Torniosta lähtöisin olevana kaverina hänellä on paljon annettavaa erityisesti lappilaisille nuorille maalivahdeille, RoKin toimitusjohtaja Pekka Kankaanranta sanoo.

RoKi -juniorien maalivahtiharjoituksiin voivat ilmoittautua myös yhteistyöseurojen maalivahdit ja heidän valmentajansa.


ROKIN MAALIVAHTIVALMENTAJAT 2020-21

 • Edustus: Joni Myllykoski
 • Naiset: Teppo Hiekkaranta
 • U20: Joni Myllykoski
 • U18: Jiri Kumpuvaara
 • U16: Niko Mäki
 • U15: Niko Mäki
 • U14: Iiro Niemi
 • U13: Janne Lappalainen
 • U12: Tuomo Mikkola
 • U11: Jarmo Vaarala
 • U10: J-P Mikkola